חשיבותה של תמונה: למה הרשת סוערת בגלל תמונתה של קמלה האריס ב'ווג'?

 

הרוחות ברשתות החברתיות ובעתונות האמריקאית והבינלאומית סערו בעקבות בחירת מגזין האופנה 'ווג' בתמונת "קז'ואל" של קמלה האריס, סגנית הנשיא המיועדת, לשער המגזין. לראשונה בהסטוריה, תמונה אישה לסגנית נשיא בארה"ב, ובווג שרצו לחגוג את הארוע ולהבליט את רוח השינוי שמביאה איתה האריס לבית הלבן, חטפו קיתונות על הדרך בה בחרו לעשות זאת.

איפה הבעיה? יועציה של האריס ציפו לראות בשער תמונה רשמית שלה בשעה שווג בחרו בתמונה קלילה ומשוחררת יותר של סגנית הנשיא המיועדת, בה רואים את נעלי ה'אולסטאר' שלה, החליפה שהיא לובשת לא מחוייטת, והבעת פניה מעט נבוכה. זאת, בניגוד לתמונה לה ציפו ואשר מופיעה בכתבה עצמה, בה היא לבושה בחליפה מחויטת, משלבת ידיים ומעבירה מסר של נחישות. מיותר לציין, הנעליים לא מופיעות.

יועצי האריס ובעקבותיהם הגולשים ברשתות החברתיות, התאכזבו מהבחירה של ווג. לכך התוספו מה שתפס כותרות , האשמת עורכת ווג ב"הלבנת" גון עורה של המצולמת.

חשיבות המסר הויזואלי

הסערה שפרצה ממחישה את חשיבות המסר הויזואלי בעולמינו. מי שעוסקים בתקשורת יודעים, התמונה היא חלק משמעותי מהמסר, ולעתים קרובות המסר הויזואלי עולה ומאפיל על המסר הטקסטואלי. מחקרים מראים כי במפגש ראשון עם אדם, המסר הויזואלי מהווה 55% מהמסר שאנו קולטים ממנו, אחריו הקול שלו (38%). מסרים מילוליים מהווים רק 7% מהמסר. זו הסיבה שמקורבי האריס שמים דגש על התמונה וזו הסיבה לסערה.

ניראות וסביבת המצולם, מבע פניו, הביגוד והמסר שהם מעבירים, הם מה שבונה את המותג האישי של המועמדים, או נציגת הציבור במקרה שלפנינו. העלמה של גון עור, במכוון או שלא במכוון היא העלמה של מרכיב חשוב במסר, או אי הבנה של חשיבותו, בוודאי בהוויה האמריקאית הנוכחית.

קמלה האריס תהיה האישה הראשונה שתכהן כסגנית נשיא בממשל האמריקאי. היא גם האישה האפרו-אמריקאית ואסייתית אמריקאית הראשונה בתפקיד. היא למדה באוניברסיטת הווארד המזוהה עם הקהילה האפרו-אמריקאית. יש לה תארים בכלכלה, מדעי המדינה ומשפטים, והיא עשתה תפקידים במגזר הציבורי, עד לתפקיד התובעת הכללית בקליפורניה. ב- 2017 נבחרה לסנאט. ב- 2019 הכריזה על כוונות להתמודד לנשיאות ארה"ב, לאחר שהסירה את מועמדותה, ועל רקע ההתפתחויות הפוליטיות בארה"ב, הצטרפה למערכת הבחירות כסגנית המיועדת של ג'ו ביידן. בשבוע הבא תמונה רשמית לתפקיד. ועדיין, ארה"ב סוערת בגלל תמונה.

במהלך קמפיין הבחירות הופיעה האריס בחולצות בהירות ועם נעלי סניקרס, בניגוד למקובל, חליפות או שמלות מחויטות עם נעלי עקב תואמות. כל המומחים דיברו על המסר הפוליטי, על שינוי ערכי, יושרה והגינות, שביקשה להעביר בסגנון הלבוש הנינוח שלה.

האם ווג טעו בבחירתם?

ווג הלכו על 'מכובד ופשוט'. היה חשוב להם להראות את נעלי ה'אולסטאר' שהפכו לסמל בהופעתה של האריס, והבחירה בתמונה בה סגנית הנשיא החדשה אינה מוארת באופן מושלם (עוד ביקורת שהושמעה-שהתמונה אינה בסטנדרט ה'מושלמות' המקובל בווג), דווקא מעבירה מסר של פשטות ונגישות של סגנית הנשיא החדשה שמביאה איתה לממשל משב רוח רענן ואותנטי.

קמלה האריס, שתהווה מודל לחיקוי לילדות בכל העולם, במסלול הקריירה שלה (בחירה במגזר הציבורי ומשם להנהגת האומה) מעבירה בסגנונה האישי, ולא רק בבחירת הביגוד, מסר של נגישות ונעימות, וכן, אפשר להוביל מדינה, ואפשר לנצח גם כך!

המבט שניבט מעיניה בתמונות שפורסמו- ידידותי, ישיר, לא מתנצל. "אני כאן בזכות עצמי". ווג בחרו לספר סיפור אחר, את הסיפור שלה. בתמונה שנחשבת ל'פחות רשמית' מופיעים ברקע צבעי האוניברסיטה בה למדה וממנה צמחה למקום בו היא ניצבת היום. הבחירה בתמונה ה'פשוטה' והטבעית מספרת בצורה נכונה ומדוייקת את סיפורה של האריס, והבחירה של ווג נראית כמו הבחירה הנכונה. הבהרת התמונה, אם היתה מכוונת, היא טעות חמורה שיש לתקנה.

התמונה שציפו מקורביה שתהיה בשער היא תמונה ממלכתית שכמותה ראינו גם לפני עשור. אבל הי, התקדמנו מאז, ואישה לא חייבת לעלות על עקבים ולעבור פוטושופ מקיף כדי להיות ראויה להנהיג את המדינה.

** עדכון 

שבוע לאחר הציוץ המפורסם שגרם לסערה, וביום ההשבעה, הודיע ווג על כוונות לפרסם סדרה חדשה של המגזין עם התמונה ה"ממלכתית" בשער. הביקורות הרבות עשו את שלהן, אם כי, גם לאחר השינוי עדיין המשיכו הביקורות על "הלבנת" גון עורה של האריס. ראו בכתבה: https://www.theguardian.com/us-news/2021/jan/19/kamala-harris-vogue-cover-controversy-limited-edition

, ,
פוסט קודם
17 כללים להתנהגות נאותה בשיחות וידאו
הפוסט הבא
מיתוג מעסיק בימי הקורונה: חשוב יותר מאי פעם – בלוג מארח

פוסטים קשורים

Leave a comment?:

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
You need to agree with the terms to proceed

תפריט